لیست کامل سیسمونی نوزاد

لیست کامل سیسمونی نوزاد
سیسمونی
 وقتی کودک برای اولین بار به دنیا می آید به لوازمی نیاز دارد که به مجموع لباس ها و وسایل نوزاد سیسمونی گفته میشود.   یکی از بهترین و خاطره انگیزترین لحظه های هر مادری، روزهای خرید سیسمونی او برای نوزاد است که بطور معمول، بعد از معلوم شدن جنسیت نوزاد می باشد.   ما به شما توصیه میکنیم قبل از بیرون رفتن از خانه برای خرید سیسمونی ، در نهایت آرامش در مورد نیازهای کودکتان و خود مطالعه کنید و در واقع تصمیم به خرید را درمنزل خود اتخاذ کنید. تحت این شرایط می توانید از لوازمی که نیاز دارید مطمئن شوید.
لیست کامل سیسمونی نوزاد
سیسمونی نوزاد از همان روزهای اول، یکی از دغدغه‌های مادران باردار است. شناسایی مراکز خرید سیسمونی ارزان در تهران و شهرستان‌ها و تهیه لیست  کامل سیسمونی از اولین کارهایی است که این مادران باید انجام دهند. لیست سیسمونی می‌تواند شامل وسایل موردنیاز برای نگهداری، نظافت، تغذیه و حتی خواب عضو جدید خانواده باشد. اینجور مواقع معمولا بزرگترهای خانواده به کمک زوج‌های جوان می‌آیند و لیست سیسمونی ضروری را، البته به نظر خودشان، ارائه می‌دهند؛ با وجود این هرچقدر هم حواسمان باشد و از قدیمی‌ترها و بزرگ‌ترها و باتجربه‌ها پرس‌وجو کنیم، بازهم ممکن است یکی از وسایل لیست سیسمونی جا بماند. به همین دلیل در این مقاله برایتان لیست کامل سیسمونی نوزاد را آماده کرده‌ایم تا خیالتان از بابت خرید وسایل سیسمونی  راحت باشد و با در درست داشتن یک لیست کامل، راهی خرید شوید.
لیست کامل پوشاک سیسمونی نوزاد
.
لیست کامل لوازم تغذیه در سیسمونی نوزاد
در لیست کامل سیسمونی نوزاد، گزینه دیگری وجود دارد که شامل تغذیه او می‌شود. بیشتر موارد حیطه تغذیه در لیست سیسمونی ضروری قرار می‌گیرند. به همین دلیل سعی کنید گزینه‌ای را از قلم نیندازید. شیشه شیر، سر شیشه و موارد مشابه از جمله موارد موجود در این بخش هستند. دقت داشته باشید حتما پستانک، سرشیشه و شیشه شیر استاندارد برای فرزندتان تهیه کنید.
لیست کامل لوازم بهداشتی در سیسمونی
اهمیت لوازم بهداشتی در سیسمونی نوزاد، کمتر از تغذیه نیست. در لیست سیسمونی ضروری از میان گزینه‌های زیر، پوشک هم قرار می‌گیرد که تهیه آن واجب است. با توجه به شرایط جدید اقتصادی، بعد از تهیه آن، راه‌های صرفه جویی در مصرف پوشک را هم مطالعه کنید تا از الان برای صرفه‌جویی بیشتر آماده شوید.
لیست کامل وسایل خواب در سیسمونی نوزاد
برای تهیه اقلام موجود در سرویس خواب سیسمونی نوزاد، راهکارهایی وجود دارد که می‌تواند خرید را برایتان به صرفه کند. بنابراین قبل از این خرید، راهکارهای عملی برای کاهش هزینه سیسمونی به خصوص در حیطه سرویس خواب را بررسی کنید و بعد دست به اقدام بزنید.
لیست کامل انواع اسباب‌بازی و لوازم تزئینی در سیسمونی نوزاد
خرید سیسمونی نوزاد نیاز به رعایت نکات زیادی دارد؛ به خصوص وقتی نوبت به خرید اسباب بازی می‌رسد. دقت داشته باشید اسباب بازی‌ها نباید از پلاستیک نامرغوب تهیه شده باشند. نباید شامل قطعات کوچکی باشند که احتمال دارد نوزاد آن‌ها را ببلعد. در عین حال عروسک‌هایی مثل عروسک پولیشی که کرک‌دار هستند، باید تا بزرگ شدن نوزاد از دسترس او خارج شوند.
لیست سایر لوازم مورد نیاز در سیسمونی نوزاد
تشخیص اینکه لیست سیسمونی ضروری شامل چه چیزهایی می‌شود، بیشتر از هر چیزی به تشخیص شما بستگی دارد؛ برای مثال مواردی مثل صندلی غذا و روروئک طی چند ماه اول جزو ضروری‌ترین وسایل سیسمونی کودک قرار نمی‌گیرند و باعث می‌شوند قیمت یک سیسمونی کودک که ممکن است خیلی پایین تمام شود، نیازمند هزینه بالایی باشد. بنابراین بعد از سبک و سنگین کردن موارد هر لیست دست به انتخاب و خرید بزنید.
چند نکته در مورد لیست سیسمونی نوزاد
• اگر نوزاد در فصل سرما به دنیا می‌آید، در سیسمونی لباس او، لباس‌های گرم مانند شال و کلاه، ژاکـت، جلیقه و لباس گرم را فراموش نکنید.
• با توجه به این‌که تا قبل از زایمان نمی‌دانید فرزندتان دقیقا چه وزن و اندازه‌ای دارد؛ بهتر است هنگام خرید  لیست سیسمونی نوزاد، لباس‌های صفر یا کوچک‌تر را به تعداد کم تهیه کنید.
• تعداد لباس و اینکه تا چه سنی بخواهید از قبل برای فرزندتان لباس بخرید به بودجه اولیه شما بستگی دارد؛ اما بهتر است خیلی آینده‌نگری نکنید و برای هر سن بیشتر از یکدست لباس نخرید.
• حواستان باشد جنس لباس‌های سیسمونی حتماً نخی و از الیاف طبیعی باشد که برای فرزند‌تان حساسیت ایجاد نکند.
• در مورد خرید لیست سیسمونی نوزاد در بخش تغذیه؛ چون هنوز منبع غذای نوزاد مشخص نیست (شیر مادر یا شیر خشک) بهتر است از همان ابتدا همه وسایل سیسمونی کامل خریده شوند.
• فهرستی که در اینجا به آن اشاره‌شده لیست بسیار جامع و کاملی است.  باید گفت لزومی ندارد همه این موارد را از همان ابتدا برای نوزاد  تهیه کنید. می‌توانید لوازم ضروری‌تر را در اولویت قرار دهید و در مراحل بعدی رشد کودک، جزئیات بیشتری به اتاقش اضافه کنید. حتی ممکن است برحسب سبک زندگی خودتان بر روی چند مورد خط قرمز بکشید.4
چه چیزهایی وقتی که نوزادتان به دنیا می‌آید باید دم دستتان باشد؟
۱‍- لباس نوزاد
 ۸ تا زیر پیرهنی یا بادی (ترکیبی از آستین کوتاه و آستین بلند)
 ۵ لباس خواب (تا زمانی که بند ناف بیافتد)
 ۸ تا پاپوش
 ۵ جفت شلوار
 ۲ تا کلاه نوزادی
 ۸ جفت جوراب یا کفش بافتنی نازک، برای پوشیدن با لباس خواب یا لباس بیرونی
 ۲ جفت دستکش (برای حفظ کودک از خاراندن صورتش)
 ۲ ژاکت یا کت (اگر زمستان است بیشتر)
 شنل بچه گانه یا لباس پنبه دار زمستانی مخصوص بچه هایی که در زمستان به دنیا می آیند
 ۴ لباس خوشگل برای بیرون (اختیاری)
 شوینده لباس مخصوص نوزادان
۲– پتوی نوزاد
 ۳ عدد پتوی پنبه‌ای بزرگ
 ۸ پارچه برای خشک کردن بچه بعد از شستشو (باید شامل پارچه‌ برای اروغ زدن هم باشد)
۳- لوازم غذا دادن به نوزاد
اگر با سینه شیر می‌دهید، واقعا به هیچ تجهیزات خاصی نیاز نخواهید داشت، اما برخی مادران از این اقلام استفاده می‌کنند:
 چندین و چند پیش بند
 پارچه برای آروغ زدن
 شیردوش
 ظروف نگهداری شیر
 بالش شیر دهی
 سوتین شیر دهی (اگر قبل از اینکه نوزادتان به دنیا می‌آید قصد خرید آن را دارید، یک سایز بزرگتر بخرید)
 پد سینه (یکبار مصرف و یا قابل شست و شو)
 کرم ضد شقاق سینه
 اگر تغذیه با شیر خشک را انجام میدهید
 چندین و چند پیش بند
 پارچه برای آروغ زدن
 ۸ تا شیشه ۱۰۰ml با سر شیشه
 ۶ تا شیشه ۲۰۰ml با سر شیشه
 شیشه شور
 شیر خشک (به تاریخ انقضای آن حتما توجه داشته باشید)
 محفظه‌ی گرم نگه دارنده‌ی شیشه
۴- پوشک نوزاد
 دو باکس از پوشک سایز ۱ (بهتر است از قبل زیاد خرید نکنید چون ممکن است کودکتان بزرگ باشد یا زود رشد کند)
 ۱ سطل پوشک
 تشک تعویض
 پماد کودک یا کرم های دیگر برای جلوگیری از سوختگی
 دو جین پارچه برای شستن پایین تنه ی بچه
۵- لوازم حمام نوزاد
 ۱ وان پلاستیکی نوزادی
 ۱۲ تا پارچه حمام (جدا از پارچه‌هایی که پایین تنه را باهاش می شستید)
 صابون بچه
 برس مو نرم
 ۳ تا حوله نرم
۶- لوازم اتاق خواب نوزاد
اگر از تخت خواب نوزاد استفاده می کنید:
 تشک تخت
 ۳ تا روکش ضد آب
 ۴ تا پتو سبک که به اندازه تخت نوزاد باشد
 قنداق فرنگی
 اگر روی یک تخت با هم می خوابید:
 ۳ تا پد ضد آب برای قرار دادن زیر نوزاد
 چراغ خواب که دور از سر نوزاد باشد
 قنداق فرنگی
۷- سایر لوازم ضروری برای نوزاد
 یک صندلی بچه برای ماشین
 کالسکه ای که تخت بشه که نوزاد بتواند روی آن بخوابد
 ناخن گیر یا قیچی
 فین گیر
 دماسنج نوزاد
 قطره چکان یا قاشق دوا خوری
 استامینوفن در زمان تب
 ۱ یا ۲ تشک تعویض (خوبه اگر میزی برای تعویض پوشک داشته باشید اگر نه از تشک مخصوص تعویض استفاده کنید)
 گهواره برای تغذیه و قنداق
 تشک بازی
 کریر کودک
 کیسه پوشک
 چوب لباسی پلاستیکی برای کمد
 سایبان برای پنجره ماشین
 ۲ یا ۴ پستانک
 جغجغه و سایر اسباب بازی ها
 آویزهایی که بالای تخت می چرخد
 چراغ خواب
• یک پیشنهاد مهم این است که چندین مورد از اقلام این لیست را جدا کنید. اگر یکی از دوستان و اقوام از شما پرسید که برای سیسمونی نوزاد به چه چیزی احتیاج دارید، بعد از گفتن تعارفات معمول این موارد را عنوان کنید. در این صورت هم طرف مقابل از سردرگمی انتخاب وسیله مناسب نجات پیدا می‌کند و هم دیگر لازم نیست شما هم برای خرید این اقلام دست‌به‌کار شوید.
راهنما و لیست خرید سیسمونی ارزان قیمت
رسم و رسوم‌ها همیشه و همه جا نمایان هستند حتی در خرید سیسمونی و لوازم نوزادی که در راه است. بعضی خانواده‌ها فارغ از لوازم ضروری و مورد نیاز یک نوزاد، بیشتر به فکر چشم و هم چشمی هستند تا جایی که به تهیه لباس و وسایل تا سنین 7، 8 سالگی می‌افتند، اما این کار اشتباهی است چرا که قرار نیست اجناس موجود در بازار تمام شوند و روز به روز وسایل و پوشاک جدیدتری تولید می گردد.
بارها دیده می‌شود که برای یک نوزاد سیسمونی مفصلی تهیه می‌گردد اما بسیاری از وسایل حتی یک‌ بار هم استفاده نشده و یا آنقدر کفش و لباس‌ تهیه شده که زمان برای استفاده کردن از همه آنها محدود است تا جایی که کوچک و غیر قابل استفاده می‌شوند؛ پس بهتر است فقط لوازم ضروری یک نوزاد را تهیه کنید و دست از زیاده روی بردارید و به فکر رنگ و لعاب دادن بیهوده به سیسمونی نباشید.
وسایل قابل استفاده در خرید سیسمونی
• سرویس چوب و خواب نوزاد
شاید به نظر برسد که هیچ چیز به اندازه یک سرویس چوب در خرید سیسمونی برای نوزاد مهم نیست اما آیا واقعا همینطور است؟ یک تخت خواب استاندارد شرایطی را مهیا می‌کند تا نوزاد خوابی راحت را در کنار مادر خود تجربه کند همچنین شیر دادن به فرزند، استراحت کردن و یا مراقبت از آن هم برای مادر راحت‌تر خواهد شد اما خرید یک کمد نمی‌تواند جزو ضرورت‌ها باشد چرا که ممکن است خانه‌ای آنقدر جا دار نباشد که بتوان یک کمد نوزاد را هم در آن قرار داد پس اگر اینگونه بود اصلا ناراحت نباشید. شما می‌توانید بخشی از کمد یا کشوهای خود را برای جای دادن وسایل نوزادتان در نظر بگیرید و به خرید یک قفسه یا شلف دیواری کوچک و فانتزی ربای چیدن اسباب‌بازی‌ها اکتفا کنید.
 اما در خرید تشک، بالش، ملحفه، رو انداز و از این قبیل موارد کوتاهی نکنید وبهترین جنس ممکن را خریداری کنید تا نوزاد شما خوابی راحت داشته باشد. توجه کنید که اگر جنس پارچه روانداز و یا بالش نوزاد شما پلاستیکی و بی کیفیت باشد، می‌تواند موجب حسایت‌های پوستی شود.
• لباس و کفش
امروزه زیاد دیده می‌شوند خانواده‌هایی که قبل از مشخص شدن جنسیت نوزادشان شروع به خرید لباس‌های دخترانه و پسرانه می‌کنند. این کار اصلا زیبا نیست و بهتر است بعد از مشخص شدن جنسیت فرزندتان، با توجه به فصلی که قرار است به دنیا بیاید، لباس‌های مناسبش را تهیه نمایید. یادتان باشد فرزند شما به سرعت رشد می‌کند و ممکن است بسیاری از خریدهای شما بلا استفاده باقی بماند. روز به روز تنوع پوشاک زیادتر می‌شود پس جا برای خرید لباس‌‌های جدیدتر هم بگذارید و همه چیز را همان ابتدا نخرید.
 اما در مورد خرید کفش نیز فرزند شما از ابتدای تولد قرار نیست راه برود، پس اگر کفشی هم بخرید بیشتر جنبه نمایشی دارد. بهترین کار این است که در ابتدا از پاپوش‌های نوزادی استفاده کنید و زمانی که نوزاد شما راه رفتن را یاد گرفت برایش کفش بخرید.
• وسایل بهداشتی
خرید شیشه شیر و پستانک، پوشک، ست‌های بهداشتی مانند حوله، لیف مخصوص و نرم، شامپو و صابون برای استحمام و شست‌وشوی نوزاد از جمله موارد مهم در خرید سیسمونی است که قطعا نمی‌شود آنها را نادیده گرفت. علاوه بر این ناخن‌گیر، پماد سوختگی، الکل سفید، پودر بچه و دستمال مرطوب هم باید به لیست لوازم ضروری اضافه کرد.
اما در میان لوازم و وسایلی که به بهداشت ربط دارد باید به ماشین لباسشویی نوزاد اشاره نمود. آیا واقعا خرید چنین وسیله‌ای لازم است؟ نوزاد شما در طول روز چندین بار نیاز به تعویض لباس دارد به خصوص زمانی‌ که بتواند بنشیند و یا راه برود. با این حال شما در فواصل زمانی کوتاه مجبور به شستن لباس‌های او هستید اما حجم این لباس‌ها آنقدر زیاد نیست که نیاز باشد شما مدام لباسشویی خود را روشن کنید، زمان آن که دائم هم در حال شستن لباس فرزند خود با دست باشید را ندارید پس چاره چیست؟
بهتر است با فاکتور گرفتن از خریدهای اضافی، یک لباسشویی کودک بخرید که قیمت زیادی هم ندارد اما بر خلاف تصورعده‌ای که فکر می‌کنند وسیله‌ای اضافه و بلا استفاده است، کاملا کارآیی داشته و مورد استفاده قرار می‌گیرد.
• اسباب بازی
 درست است که تا چندین ماه نوزاد شما درک زیادی از محیط اطراف نداشته و اسباب بازی برایش کارآیی ندارد اما این موضوع از آن مواردی است که هر شخصی با دیدن دنیای بزرگ وسایل بازی به ذوق آمده ودوست دارد دست کم چندین مدل اسباب بازی برای فرزند و یا نوه‌ای که در اره دارند تهیه نمایند. در نتیجه می‌توان اسباب بازی را از آن وسایلی دانست که خواه ناخواه در خرید سیسمونی جای می‌گیرد.
وسایل غیرضروری در خرید سیسمونی
• کالسکه و کریر و صندلی ماشین
کالسکه جزو وسایل گران قیمت خرید سیسمونی به شمار می‌رود که متاسفانه در اغلب خانواده‌ها با چشم‌پوشی از کارآیی آن، خریداری می‌شود اما شاید در کمتر خانه‌ای مورد استفاده قرار بگیرد مگر در مواقع رفتن به خرید یا پیاده‌روی.
علاوه بر کالسکه، کریر از دیگر وسایلی است که می‌توان به مدت 6 ماه برای نوزاد استفاده کرد پس بهتر است به جای خرید کریر به طور موقت آن را از یکی از دوستان و یا اقوام قرض بگیرید و یا کلا از داشتن آن صرف نظر کنید؛ با این کار هم در هزینه‌ها صرفه‌جویی کرده‌اید و هم مجبور نیستید بخشی از اتاق کودک را به نگهداری از این وسیله اختصاص دهید.
 آغوشی از دیگر اجزای سرویس کالسکه است که باز هم کاربرد چندانی ندارد و الزامات سیسمونی به حساب نمی‌آید. اگر به هر دلیل نمی‌توانید نوزاد خود را بیرون از خانه در آغوش بگیرید، این وسیله به کارتان می‌آید در غیر این صورت، خرید آن برای داشتن یک سیسمونی تمام و کمال، کار بیهوده‌ای است.
خرید صندلی ماشین را می‌توان ضروری دانست. از یک جایی به بعد باید فرزند خود را در صندلی عقب خودرو قرا دهید چرا که در آغوش گرفتن او و نشستن در صندلی جلوی مشین اصلا ایمن و درست نبوده، همچنین قرار دادن فرزندتان به تنهایی در صندلی عقب هم خطرناک است و باید محافظ داشته باشد. اینجاست که صندلی ماشین به کار می‌آید اما لازم نیست حتما روی سیسمونی خریده شود زیرا تا مدت‌ها فرزند شما توانایی نشستن در صندلی را ندارد؛ همچنین اگر خودرو ندارید هم نیازی به خرید این وسیله نیست.
• تاب برقی
این روزها پای تاب برقی هم به سیسمونی نوزاد باز شده است که البته به هیچ عنوان از الزامات سیسمونی به حساب نمی‌آید. شاید تصور کنید مگر می‌شود در سیسمونی تاب برقی وجود نداشته باشد؟ البته که می‌شود! مطمئن باشید عدم وجود تاب برقی هیچ گونه خللی در آرامش و تربیت نوزادتان به وجود نخواهد آورد و هر زمان که توانایی نشستن پیدا کرد می‌توانید او را به پارک برده که هم از فضای آزاد استفاده کند و هم با دیدن کودکانی که در حال بازی هستند، به ذوق بیاید.
• شیردوش
شیردوش هم از دیگر وسایلی است که در اغلب سیسمونی‌ها به چشم می‌خورد اما از وسایل ضروری سیسمونی به حساب نمی‌آید. اگر مادر خانه‌دار باشد، اصلا به شیردوش نیاز پیدا نخواهد کرد. این وسیله برای مادران شاغلی مناسب است که مجبورند پس از چندین ماه از نوزاد خود دور شوند و به محل کارشان برگردند و برایشان اهمیت دارند که حتما نوزادشان از شیر مادر تغذیه کند پس با استفاده از شیردوش می‌توانند شیر خود را برای فرزندشان آماده کرده و با خیال راحت از منزل خارج شوند.
• پرده، کاغذ دیواری و فرش کودک
اگر چه مادر و پدرها دوست دارند اتاقی رویایی و دوست داشتنی برای فرزندشان مهیا کنند، اما اگر قصد صرفه جویی در هزینه‌ها را دارند، خرید پرده، فرش و کاغذ دیواری کودکانه اصلا لازم نیست چرا که این موارد هیچ تاثیری در سلامت و یا آرامش نوزاد ندارد و تنها به زیباتر شدن اتاق نوزاد کمک می‌کند. اگر مادر و پدری محدودیت مالی داشته باشند، می‌توانند با انتخاب یک رنگ ساده برای دیوار و یک پرده ساده و کم هزینه اتاق مناسبی برای نوزاد خود فراهم سازند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *