راهنمای کامل خرید سیسمونی نوزاد

سیسمونی نوزاد

آنچه باید بخرید و وسایل اضافی که باید از فهرست حذف کنید

بسیاری از افراد دوست دارند سیسمونی کاملی داشته باشند تا جایی که در برخی از مواقع چیزهای غیر ضروری را نیز تهیه می کنند ، وسایلی که بعد از گذشت مدتی تازگی خود را هم از دست می دهند و به انباری یا سطل آشغال خانه منتقل می شوند. همراه شوید تا وسایل غیر ضروری و برخی از لوازم ضروری سیسمونی را به شما.

وسایل به درد نخور در خرید سیسمونی نوزاد 

وسایل غیر ضروری در خرید سیسمونی نوزاد را بشناسید

قنداق یا قنداق فرنگی:

قنداق پارچه ای در قدیم بود که با آن دست و پای نوزاد را می بستند تا راحت تر بخوابد اما امروزه قنداق یک وسیله بدون کاربرد است که از نظر پزشکی مضر می باشد و مانع گردش خون و پیشرفت قابلیت های حرکتی نوزاد می شود. نوع جدید قنداق که در سیسمونی فروشی ها وجود دارد قنداق فرنگی است که پارچه ای گران است که سه طرف آن بسته می باشد و مانند قنداق بی مصرف است.

شنل شیردهی:

شنل شیر دهی یک پوشش برای مادر است که بتواند در محیط های عمومی به کودکش بدون دیده شدن بدنش شیر بدهد. اما اشکالاتی بر این شنل وارد است اول اینکه جنس آن معمولا پلاستیک است و کودک در زیر آن بسیار عرق می کند.

دوم اینکه مانع دیده شدن صورت کودک هنگام شیر خوردن توسط مادر می شود و این کار را برای تازه مادران مشکل ساز می نماید ، همچنین کودک دوست دارد هنگام شیر خوردن صورت مادر را ببیند.

با این وجود این شنل برای مادرانی که فعایلت اجتماعی زیادی دارند و جای خصوصی برای شیر دادن به کودکشان را ندارند، مناسب است . قیمت این شنل ها نسبت به دوخت و پارچه شان بسیار گران است و اگر بتوانید این شنل را برای خودتان بدوزید مقرون به صرفه تر است.

نبایدهای لیست خرید سیسمونی نوزاد

لیست خرید سیسمونی نوزادتان را دوباره بنویسید

استریلایزر:

استریلایزر یا دستگاه استریل کننده شیشه شیر و سایر وسایل کودک، وسیله ای برای استریله کردن وسایل کودک با حرارت بالا است که قیمت بالایی دارد . استریلایزر شیشه شیر را نمی شوید پس اول باید خودتان شیشه ها را بشویید و بعد داخل دستگاه بگذارید.

هر دستگاه مخصوص شیشه های مارک خودش طراحی شده و ارتفاع با این شیشه ها هماهنگ است بنابراین حتما باید از شیشه های مارک خودش استفاده کنید. بهتر است خودتان در خانه این شیشه ها را در آب بجوشانید و با استفاده از ماشین ظرفشویی هایی که سیستم خشک کن دارند، وسایل کودک را استریل کنید.

عروسک های پشمالو:

از اسباب بازی های غیر ضروری در سیسمونی کودک عروسک های پشمالو هستند . این عروسک ها تا 3 سالگی برای کودک مضرند زیرا کودک آن را در دهانش می برد و ممکن است پرزهای او وارد دهانش شود و خطر خفگی را در پی داشته باشد.

وجود این عروسک ها احتمال ابتلا به آسم، حساسیت ها و حتی عفونت ریه را در کودک افزایش می دهد . عروسک های دارای مو مژه نیز جزو این دسته هستند.

اشتباهات در خرید سیسمونی نوزاد

خریدهای غیرضروری سیسمونی نوزاد

شلوارهای جوراب دار:

شلوارهای تک دارای جوراب متصل از بدترین نوع لباس ها برای نوزاد هستند زیرا نوزاد دائما در حال لگد پراندن است و همین امر سبب در آمدن جوراب و به دلیل اتصال آن به شلوار ، شلوار نیز از پایش در می آید.

سرهمی های جوراب دار این مشکل را ندارند، اما به دلیل رشد سریع نوزاد خیلی زود برای او کوچک می شوند. طول عمرشلوارهای جوراب دار کمتر از یک ماه می باشد.

تاب برقی:

تاب برقی برای نوزادان بی قرار مناسب است اما برای بسیاری از نوزادان مناسب نیست و مورد استفاده قرار نمی گیرد. ممکن است تاب برقی گرانی را برای نوزادتان بخرید، اما او حاضر نشود حتی برای یک دقیقه در آن بماند پس اگر می خواهید یک تاب برقی بخرید اجازه دهید تا نوزادتان به دنیا بیاید و او را با خودتان به مغازه ببرید و درون همه آنها یکی یکی بگذارید. در هر کدام آرام شد، آن را بخرید .

خرید وسایل بدون استفاده در سیسمونی نوزاد

اشتباهات در خرید سیسمونی نوزاد

آویز تخت نوزاد:

این وسیله شاید در ابتدا برای کودک جذاب باشد اما رفته رفته از جذابیت می افتد و کودک حتی به آن نگاه نمی کند.

چراغ خواب نوزاد:

خرید چراغ خواب برای نوزادانی که معنی ترس را نمی فهمند یک خرید بیهوده است و برای بینایی او مضر می باشد.

دماسنج اتاق:

دمای اتاق کودک معمولا مناسب است و همه یادشان می رود این دستگاه را چک کنند.

خرید دماسنج برای سیسمونی نوزاد 

خرید وسایل بی استفاده در سیسمونی نوزاد

کهنه شور یا مینی واشر:

چرا یک دستگاه جداگانه برای شستشوی لباس نوزاد با پرداخت هزینه زیاد بخرید در حالی که می توانید لباس های کودک را خودتان با پودر صابون و یا صابون بچه بشویید.

وان مخصوص نوزاد:

یک لگن کوچک برای حمام کردن کودک تهیه کنید . در برخی مواقع نیز این لگن کارایی ندارد زیرا بسیاری از مادران نوزادشان را در آغوش خود می گیرند و او را حمام می کنند.

شانه و برس:

در ماه های ابتدایی پوست سر نوزادان حساس است پس احتیاجی به شانه و برس نیست.

خرید برس و شانه در سیسمونی نوزاد

راهنمای خرید سیسمونی نوزاد و اشتباهات آن

.

پرده، فرش، لوستر و کاغذ دیواری:

کالا های لوکسی هستند که بیشتر از روی چشم و هم چشمی خریده می شود و به درد کودک نمی خورند.

بالش شیردهی:

این بالش کار تازه مادران را برای شیر دادن به کودک را سخت تر می کنند زیرا آن ا راحت ترند خودشان بچه را بغل کنند و شیربدهند.

شیر دوش:

برای مادران خانه دار مناسب نیست اما برای مادران شاغل و پر مشغله وسیله خوبی است.

غیرضروری بودن خرید شیردوش در سیسمونی نوزاد

لوازم ضروریِ سیسمونی

از وسایل ضروری سیسمونی کودک تشک، بالش، ملافه و روانداز، ملافه پلاستیکی زیر تشک، ساک وسایل، جغجغه و وسایل ساده برای بازی کودک می باشند.

از دیگر وسایل ضروری که حتما باید تهیه کرد لباس نوزاد که شامل :پیشبند، زیرپوش زیردکمه دار، بلوز آستین بلند و آستین کوتاه جلو دکمه دار و بدون دکمه، سر همی زیر دکمه دار،رکابی زیر دکمه دار و بدون دکمه، لباس بیرون، شلوار، شورت عینکی، شورت پا دار، جوراب و پاپوش نوزاد، ژاکت، کاپشن و کلاه نخی هستند.

خریدهای ضروری برای سیسمونی نوزاد

از وسایل بهداشتی ضروری برای کودک پوشک بچه، کهنه بچه، تشک تعویض نوزاد، حوله بزرگ یا حوله کلاهدار، لیف حوله ای یا اسفنج نرم و ضد حساسیت، شامپو و صابون بچه، یک لگن کوچک، دستمال مرطوب نوزاد (بدون عطر)، ناخنگیر کودک، دندان گیر، فین گیر، مسواک انگشتی برای بعد از 6 ماهگی، پماد سوختگی، الکل سفید و پنبه می باشند.

یکی دیگر از وسایل مورد نیاز در سیسمونی کاسه، بشقاب و قاشق نوزاد، قابلمه کوچک شیشه ای یا پیرکس برای غذای نوزاد هستند.

در بخش دیگری از نمناک لیستی کامل از هر آنچه باید برای سیسمونی نوزاد بخرید و اصول انتخاب آنها را گفته ایم.

 

اگر منتظر فرزندتان هستید و برای خرید وسایل گوگولی نوزادتان خیلی ذوق دارید با ما همراه باشید. نی نی بان در این مطلب همه نکاتی را که باید درباره خرید یک سیسمونی کامل بدانید، گرد آوری کرده است.

نی نی بان: خرید سیسمونی همیشه هیجان انگیز است. البته هم هیجان انگیز است و هم خیلی پر هزینه و وقت گیر. اگر منتظر فرزندتان هستید و برای خرید وسایل گوگولی نوزادتان خیلی ذوق دارید با ما همراه باشید. نی نی بان در این مطلب همه نکاتی را که  باید درباره خرید یک سیسمونی کامل بدانید، گرد آوری کرده است.

 

لباس نوزاد

خرید لباس برای نوزاد بهترین قسمت خرید سیسمونی است. پدر و مادرها همیشه کلی برای لباسها ذوق و شوق دارند و فرزندشان را در لباسهای رنگی تصور می کنند. تنوع در لباس نوزادی بسیار زیاد است و بیشتر پدر و مادرها دلشان می خواهد از هر لباس چند دست داشته باشند اما نکته‌ای که بسیار قابل توجه است، این است که هزینه‌ زیادی صرف خرید لباس نوزادی نکنید. نوزاد به سرعت بزرگ می‌شود و همه آن لباسهای زیبا دیگر به دردش نمی خورد و بدون استفاده می ماند، پس بهتر است به اندازه نیازی که دارید برای نوزادتان لباس بخرید. برای خرید لباس نوزاد به این نکات توجه کنید:

-لباس نوزاد را کم اما با کیفیت تهیه کنید. ست نوزادی که باید تهیه کنید شامل پیشبند، زیرپوش زیردکمه‌دار، بلوز آستین بلند و آستین کوتاه جلو دکمه‌دار و بدون دکمه، سر‌همی زیر‌دکمه‌دار،رکابی زیر دکمه‌دار و بدون دکمه، لباس بیرون، شلوار، شورت عینکی، شورت پا‌دار، جوراب و پاپوش نوزاد، ژاکت، کاپشن و کلاه نخی می شود. لباس نوزاد باید نرم و راحت باشد و هیچ‌ دگمه یا روبان یا گلهای تزئینی و یا درز آزار دهنده‌ای نداشته باشد.درشبانه روز مجبورید  چند بار لباسهای نوزاد را عوض کنید پس لباسی انتخاب کنید که دگمه‌های آن به‌ راحتی باز شود.لباسهایی انتخاب کنید که از الیاف نرم تهیه شده باشند و در یقه و مچ‌های دست و پای آن از کش‌دوزی و یا کشبافتهای سفت و محکم استفاده نشده باشد. درزهای لباس نوزاد را بررسی کنید، باید پاک دوزی شده باشند تا زبر و خراش دهنده نباشند.به سایز لباس نوزاد توجه  داشته باشید و از پوشاندن لباس‌هایی که جذب و تنگ است خودداری کنید. کودک شما خیلی سریع رشد می‌کند و اندازه‌های او تغییر می‌کند؛ بنابراین آزادی و راحتی کودکتان را فراموش نکنید.

-سایز لباس بچه از سایز صفر که مخصوص نوزاد از بدو تولد تا یک ماهه است، شروع می‌شود. یادتان باشد این لباس‌ها فقط در یک ماه یا حتی دو هفته اول قابل استفاده هستند پس دو دست سایز 1، 2 و 3 تهیه کنید. بچه‌ها زیاد لباس عوض می‌کنند لباس‌های سایز 4 به بالا زیاد نخرید. بگذارید نوزادتان بزرگ‌تر شود بعد برحسب نیاز می‌توانید لباس مورد نظرتان را تهیه کنید.

-زیرپوش زیردکمه دار نخی سایز صفر تا سه: این زیرپوش‌ها کاربردی‌ترین لباس برای نوزادان هستند. این  پهلوی بچه‌ها را می‌پوشاند و سرما نمی‌خورند.  این لباسها را راحت می توانید به نوزاد بپوشانید.

-سرهمی نخی سایز صفر تا سه: یک سرهمی نخی دکمه‌دار برای بچه‌های کوچک بسیار کاربردی است. یادتان باشد سرهمی‌های جوراب دار فقط برای یک ماه اول به درد می‌خورد.

شلوار نخی: فراموش نکنید لباس‌های نخی بخرید. شلوارهای جوراب دار هم از پای بچه‌ها درمی‌آیند.

-کلاه نرم: نوزادان کلاه لازم دارند فرقی هم نمی کند زمستان است یا تابستان. اگر فصل سرماست از کلاه‌های نخی ضخیم و در فصل گرما از کلاههای نخی نازک استفاده کنید. لایه داخلی کلاه برای نوزاد باید نخی باشد.

-پیشبند نرم: پیشبند کاربردی‌ترین تکه از لباس نوزادی است. بدون پیشبند باید روزی‌ چند بار لباس نوزادان را عوض کنید. احتمال خیس شدن یقه لباس آن‌ها هم بیشتر می‌شود و ممکن است سرما بخورند. پیشبندهای نرم نخی و حوله‌ای معمولا برای بچه‌ها بهتر است.

-جوراب و دستکش نوزادی: نوزادان معمولا با دست و پا زدن زیاد به صورتشان آسیب می‌زنند. در کنار آن برای گرم نگه داشتن دست و پایشان هم بهتر است به فکر دستکش و جوراب نوزادی باشید.

-شورت عینکی:  بهترین شورت برای نگه داشتن پوشک نوزادان همین شورت عینکی است.

-لباس گرم برای فصل سرما: سرهمی ضخیم آستین بلند، ژاکت، دستکش گرم و پاپوش را فراموش نکنید. لباس‌های پرزدار برای نوزادان ممکن است ایجاد حساسیت کند. در خرید آن‌ها دقت کنید.

-سرویس لباس چند تکه: این سرویس‌ها یک مجموعه لباس را برای مادرها فراهم می‌کند. فراموش نکنید بعضی لباس‌ها مثل زیرپوش دکمه‌دار بیشتر از رکابی یا بلوز آستین بلند لازم است. پس در کنار سرویس لازم است چندتا از لباس‌ها را به‌صورت تکی بخرید. با این حال سرویس‌های چند تکه مجموعه خوبی فراهم کرده‌اند.

-کفش نوزاد: برای چند ماه اول نوزادی که کفشهای پارچه ای باید بخرید. اما پس از یک سالگی که کودکان راه رفتن را شروع می‌کنند بهتر است از کفش‌هایی که جنبه محافظتی دارند، استفاده کنید. بعد از اینکه به درست راه رفتن را یاد گرفت  باید از کفش‌هایی که کف بیرونی و دیواره‌های جانبی نسبتا محکمی دارند، استفاده کنید تا اجازه ندهد پاها یا انگشتان هنگام راه رفتن به هر سویی منحرف شوند . توصیه می‌شود کفش‌هایی که کف داخلی آنها مختصری برجسته یا به‌عبارت دیگر قوس‌دار است انتخاب کنید و پاشنه کفش باید حدود 1تا 5/1 سانتی‌متر باشد.

 

تخت خواب و وسایل مورد نیاز آن

مهمترین وسیله اتاق نوزاد تخت خواب و وسایل جانبی آن است. خرید تخت خواب با فضایی که شما برای اتاق خواب فرزندتان در نظر گرفته اید رابطه مستقیمی دارد. اگر اتاق نوزاد جداست که می توانید برای او تخت خواب بخرید. اگر اتاق جداگانه ای برای نوزادتان ندارید بهتر است از ننو یا گهواره هایی که جای کمتری می گیرند استفاده کنید. اگر تصمیمتان خرید تخت خواب است بهتر است به این نکات توجه کنید:

.

-تخت نوزاد باید نرده‌های محافظ داشته باشد. فاصله بین نرده‌ها حداکثر ۵/۶ سانتی‌متر باشد، به طوری که سر کودک در میان آن گیر نکند. هر چه فاصله نرده‌ها به هم نزدیک‌تر باشد برای نوزاد امن‌تر است.

-ست ملحفه کودک باید دارای چندین تکه و بالشتک‌های محافظ تخت و دوردوزی‌های چین‌دار باشد یا اینکه فقط یک روبالشی و یک ملحفه کش‌دار تخت باشد. هرچه که باشد، مهم‌تر از هر چیز در انتخاب کالای خواب کودک امنیت است. در انتخاب جنس ملحفه نوزاد بهتر است به دنبال نرم‌ترین‌ها و خنک‌ترین‌ها باشید. ملحفه‌های نخی کاربردی‌ترین نوع ملحفه برای تمام سنین هستند. ملحفه‌های نخی خنک و راحت هستند و در فصول گرم سال باعث عرق‌کردن نوزاد نمی‌شوند. جنس نخی خالص ضدآلرژی است و پوست کودک را آزار نمی دهد.

-تشک نوزاد باید کاملا تخت و سفت انتخاب شود. نوزاد به هیچ‌وجه نباید روی تشک‌های نرم قرار بگیرد و در تشک فرو برود. کمر و گردن نوزاد بسیار منعطف هستند، بنابراین تشک سفت هم از جان کودک محافظت می‌کند و هم برای نوزاد کاملا راحت است.

-برای رعایت بهداشت و حفظ دوام تشک نوزادتان به یک یا دو محافظ تشک احتیاج دارید. محافظ‌های تشک مثل یک لایه ملحفه کش‌دار روی تشک را می‌پوشانند و با لایه لاستیکی یا نایلونی که داخلشان دوخته‌شده، از نشت مایعات به تشک تخت جلوگیری می‌کنند. در انتخاب محافظ تشک نوزاد حتما توجه کنید که انواعی که دارای چند لایه پارچه و الیاف هستند، بسیار خنک‌تر و راحت تر از انواع تک لایه و پلاستیکی هستند.

– در تخت نوزاد تازه متولد شده نباید لحاف یا پتو گذاشت. بهترین گزینه برای تخت نوزاد لحاف‌های پوشیدنی هستند که در قسمت بالاتنه مثل سارافن یا ژاکت هستند و در قسمت پایین‌تنه مثل یک کیسه خواب با زیپ کاملا بسته می شوند. این نوع لحاف یا پتو هم نوزاد را بسیار گرم و راحت نگه می دارد و هم لحاف به دور نوزاد نمی پیچد و برای او ایجاد خطر نمی کند. اگر از لحاف معمولی استفاده می کنید، حتما قسمت پایینی لحاف را زیر تشک فرو ببرید و محکم کنید و لحاف را به جای اینکه زیر گلوی نوزاد بکشید تا سینه او بالا بیاورید و دست‌های نوزاد را روی لحاف قراردهید.

– هیچ نوع جسم خارجی، چه تزیینی و چه کاربردی نباید در تخت کودک قرار بگیرد. بنابراین خرس‌ها و عروسک‌های تزیینی پف‌دار و پولیشی را در جای دیگری از اتاق نوزاد نگهداری کنید و هیچ نوع بالش، کوسن و اسباب‌بازی در تخت نوزاد نگذارید.

-از جمله وسایل تزیینی تخت نوزاد، آویز بالای تخت است که اگرچه خرید آن ضروری نیست اما وسیله خوبی برای خواباندن نوزاد است و برای سرگرم شدن او موقع بیداری نیز مناسب است. بهتر است اسباب‌بازی‌های آویز تخت کودک از رنگ‌های مختلف و با فاصله های مختلف باشد و موسیقی آرامی داشته باشد.

-در انتخاب رنگ تخت دقت کنید. رنگ تخت و کمد باید با بقیه وسایل اتاق نوزاد هماهنگ باشد. رنگ تخت یا ملحفه‌های آن بهتر است به رنگ روشن و ملایم صورتی، سبز، آبی همراه با وسایل دکوری زرد باشد. می‌توانید هماهنگ با رنگ سرویس خواب رنگ دیوارها را هم تغییر دهید. اگر این امکان برای شما وجود ندارد از کاغذ دیواری یا نوارهای کاغذ دیواری با اشکال عروسکی یا فانتزی استفاده کنید.

 

گهواره یا ننو

بعضی از پدر و مادرها ترجیح می دهند به جای تخت از ننو استفاده کنند پس اگر برای نوزادتان ننویا گهواره می خرید باید به این نکات توجه کنید.

– مهمترین نکته در ایمنی گهواره سایز و اندازه آن است. گهواره نه باید آنقدر بزرگ باشد که نوزاد در آن غلت بزند یا بچرخد و نه آنقدر کوچک که جایی برای حرکت نداشته باشد، اندازه آن باید به قدری باشد که نوزاد در آن احساس راحتی کند و فضای کافی برای تکان دادن دست‌ها و پا‌هایش داشته باشد. تکان‌های اضافی ممکن است باعث شود نوزاد بعد از غلت زدن دیگر نتواند برگردد و حادثه‌ای برایش اتفاق بیفتد.

– در فروشگاه گهواره را خوب تکان دهید تا مطمئن شوید ثبات و پایداری کافی برای حرکات و جنب و جوش‌های بی‌پایان نوزاد را دارد. پایه‌های گهواره حین تکان دادن باید ثابت و محکم روی زمین بمانند و گهواره لق نزند.  اتصالات و دیگر نقاطی را که با تکان خوردن تحت تاثیر قرار می‌گیرند، به خوبی بررسی کنید. بهتر است گهواره‌ای را انتخاب کنید که قابلیت تحمل وزن یک نوزاد سنگین را داشته باشد، برخی گهواره‌ها اگرچه ظاهری فانتزی و زیبا دارند اما از نظر پایداری و استواری و حفظ تعادل ضعیف هستند و تنها مزیت‌شان شکل و شمایل زیبا و فریب‌دهنده‌شان است.

– گهواره ای انتخاب کنید که چرخ داشته باشد. چرخ‌ها به شما این امکان را می‌دهند تا گهواره را به هر نقطه‌ای از خانه که مایل هستید بدون دردسر منتقل کنید، اما بهتر است گهواره‌ای را انتخاب کنید که چرخ‌ها در آن قابل جدا شدن باشند یا حداقل قفل مناسبی داشته باشند تا زمانی که نوزاد شما به جنب و جوش افتاد از پایداری و محکم بودن چرخ‌ها مطمئن شوید یا زمانی که به آن‌ها نیاز ندارید بتوانید به راحتی چرخ‌ها را جدا کنید تا پایه‌های گهواره سفت و محکم روی زمین بماند.

 

کمد و بوفه

کمد یکی دیگر از وسایل ضروری برای سیسمونی یک نوزاد است. اما حواستان باشد در خرید کمد و یا اگر لازم باشد بوفه، فقط به زیبایی و رنگ و لعاب آن توجه نکنید. مهمترین نکته در خرید کمد اتاق نوزاد ایمنی آن است. یادتان باشد این کمد فقط مخصوص دوران نوزادی نیست و فرزند شما خیلی زود بزرگ می شود و حالا حالاها با آن کمد سرو کار دارید. پس بهتر است برای خرید کمد نوزاد این نکات را در نظر بگیرید:

-کمد و بوفه بهتر است شیشه نداشته باشد بچه ها عادت به بازی و پرت کردن اشیا و اسبا‌ب‌بازی‌ها دارد. شکستن شیشه می‌تواند خطرآفرین باشد.

-کمدهایی انتخاب کنید که درهای آنها به آرامی بسته می‌شوند. در این نوع، احتمال ماندن انگشتان کودک بین کشو و آسیب دیدن آنها کمتر است.

-کشو کمدها نباید سنگین باشد. کمدی انتخاب کنید که کشوهای آن نرم و راحت جلو و عقب برود.

-رنگ کمد نباید از رنگهای شیمیایی باشد.

 

ادامه در بخش دوم  راهنمای کامل خرید سیسمونی نوزاد

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *