راهنمای کامل خرید سیسمونی نوزاد – بخشی دوم

 

لوازم بهداشتی و مراقبتی

– لوازم بهداشتی و مراقبتی کودک و حمام نوزاد یکی دیگر از لوازم مورد نیاز سیسمونی است.شیشه شیر، پستانک، ساک وسایل، دما سنج و تب سنج، پوشک ، تشک تعویض نوزاد، حوله بزرگ یا حوله کلاهدار، لیف حوله‌ای یا اسفنج نرم و ضد‌حساسیت، شامپو و صابون بچه، یک لگن کوچک، دستمال مرطوب نوزاد (بدون عطر)، ناخنگیر کودک، دندان‌گیر، فین‌گیر، مسواک انگشتی برای بعد از 6 ماهگی، پماد سوختگی، الکل سفید و پنبه از لوازم مورد نیاز است که حتما باید بخرید. در خرید این وسایل هم باید به این نکات توجه کنید.

-شیشه شیر کوچک و متوسط: حداقل دو شیشه شیر برای یک نوزاد لازم است. شیشه‌های سبک با طراحی ارگونومی انتخاب کنید. به این نکته توجه کنید که شیشه‌های نامرغوب پلاستیکی دارای BPA هستند که برای کودکان مضرند. بعضی نوزادان هم به سرشیشه های لاتکس حساسیت نشان می‌دهند. شیشه‌های نوزادان در سنین مختلف از نظر اندازه و سری آن متفاوت هستند. بهتر است چند شیشه مناسب تا 3، 4 ماهگی را تهیه کنید. خرید برس شیشه شوی را فراموش نکنید.

-پوست  نوزاد ممکن است به موادشیمیایی که در ساخت پوشک‌های یکبار مصرف به کار رفته حساسیت پیدا کند؛ پس حتما هنگام خرید به استاندارد بودن، ضد آلرژی و با کیفیت بودن پوشک توجه کنید.

-پستانک: بعضی بچه‌ها اصلا پستانک را دوست ندارند. پس بهتر است یک پستانک کوچک برای نوزاد بگیرید، اگر نوزادتان از آن استقبال کرد برای خرید پستانک بیشتر وقت دارید.

-ساک وسایل کودک و نوزاد: وقتی نوزادتان را با خود بیرون می‌برید باید حتما وسایل مورد نیازش را همراهتان داشته باشید. پوشک، لباس اضافه شیشه شیر و … چیزهایی است که باید داخل ساک بگذارید. یک کیف سبک و جادار با جیب‌های بزرگ که بتوانید شیشه شیر را در آن بگذارید. دقت کنید کیف نوزاد بهتر است عایق باشد و آب و مایعات آن را خیس نکند.

-دماسنج و تب‌سنج: نوزادان به دمای کم یا زیاد حساس هستند. بنابراین دماسنج و تب‌سنج به مادران در مراقبت از نوزادان کمک زیادی می‌کند. امروزه تب‌سنج‌های دیجیتالی در کمتر از یک ثانیه و بدون لمس نوزاد می‌توانند دمای بدن او را اندازه بگیرند.

-دندان‌گیردندان‌گیر وسیله‌ای است که کودک از ۶ ماهگی به بعد به آن نیاز دارد. دندانگیر وسیله ای پلاستیکی است تا کودک بتواند زمانی که شروع به دندان درآوردن می‌کند آن را داخل دهان خود کند تا خارش لثه‌ها که در زمان رشد دندان‌ها به وجود می‌آید، از بین برود. فراموش نکنید این وسیله را حتما از داروخانه تهیه کنید و قبل از هر بار استفاده آن را با آب جوشیده سرد شده ضدعفونی کنید. در ضمن دندان‌گیر نباید رنگی و سفت باشد .

-فین‌گیر این وسیله بسیار کارآمد است و به پاک کردن بینی کودک کمک می‌کند و در عین حال، دیگر نیازی به استفاده از دستمال یا گوش پاک‌کن که می‌تواند به مخاط درونی بینی کودک آسیب برساند، ندارید.

-شامپوهای خنثی که اسیدیته آنها نزدیک ۷ است برای کودکان مناسب‌ترند. استفاده از شامپوی بزرگسالان می‌تواند سبب خشکی پوست و موی کودک شود. توجه کنید شامپویی که خریداری می‌کنید، بدون زاویه و بی‌خطر باشد. قطعات ریز و جداشونده شامپوهای عروسکی می‌تواند خطرآفرین باشد.داخل برخی شامپوها تیله‌های رنگی است که بچه‌ها را جذب می‌کند. آنها را از دسترس کودکان دور نگه دارید.

-صابون، کِرِم، دستمال مرطوب و… باید غیر عطری و مخصوص نوزادان باشد.

– حوله و لیفی که برای نوزاد انتخاب می‌کنید، باید نرم و لطیف باشد تا به پوست کودک آسیب نرساند. برای خرید حوله نمونه‌هایی را انتخاب کنید که قدرت آب‌گیری بالاتری داشته و پرز پس ندهند.

-شیردوش یا پمپ سینه به شما امکان می دهد که شیر را بدوشید تا فرد دیگری بتواند به کودک شما شیر دهد. در صورتی که مجبور باشید نوزاد را برای زمان زیادی ترک کنید این مورد اهمیت دارد. پمپ های سینه موقعی که سینه بیش از حد پر می شود و کودک خواب است می تواند استفاده شود. با پمپ سینه شما می توانید مقداری از شیر را بدوشید و برای وقتی که نوزاد آماده خوردن است نگه دارید.

-وان حمام باید پلاستیکی و با مواد غیربازیافتی باشد. وان حمام نوزاد نباید خیلی بزرگ باشد. اندازه آن را به تناسب سن و سایز نوزاد انتخاب کنید.

 

راهنمای کامل خرید سیسمونی نوزاد – بخشی دوم

 

ظروف غذا خوری

ظرف و ظروف و لوازم غذا خوردن هم یکی دیگر از اقلام مورد نیاز سیسمونی است. لطفا زمان خرید این وسایل به این چند نکته توجه کنید:

– از ظروفی استفاده کنید که پلاستیکی نباشند، چرا که مواد شیمیایی به کار رفته شده در ظروف پلاستیکی مناسب حال کودک نیست و به او آسیب میزند.

– ظرف طبخ غذای کودک از بقیه قابلمه ها جدا و فقط مخصوص طبخ غذا برای کودک باشد. ظروف آلومینیومی و ظروف چدنی به دلیل داشتن عناصر و فلزات سنگین روی سیستم عصبی اثر سوء می گذارند. پخت غذا برای کودک در ظروف مسی یا حتی لعابی توصیه نمی شود زیرا هم زدن و خراشیدگی این ظروف، باعث ورود مس به غذا و آسیب دیدگی کبد و کلیه خواهد شد.  بهترین نوع ظروف برای نوزادان و هم بزرگسالان انواع پیرکس هستند.  نسل جدید ظروف تفلون که ظروف سرامیکی هستند نیز برای طبخ غذا مناسب است. ظروف تفلون اگر در پوشش داخلی ساییدگی و خراشیدگی نباشد قابل استفاده است ولی در اولویت قرار ندارد. برای نگهداری غذاهای پخته کودکان از ظروف شیشه‌ای استفاده کرده و درصورت نیاز به ظروف پلاستیکی حتما از ظروف مخصوص نگهداری مواد غذایی کودکان که دارای شرایط لازم بوده و جنس پلاستیک آن بی‌ضرر باشد، استفاده کنید.

– ظروف غذایی با رنگ‌های گرم و شاد مثل نارنجی یا قرمز انتخاب کنید. رنگ‌های شاد اشتهای کودک را تحریک می‌کند و برعکس، رنگ‌های سرد، مثل آبی و سبز، اشتهای بچه‌ها را کم می کند.

-برای کودک یک قاشق پلاستیکی کوچک و یک کاسه کم‌عمق انتخاب کنید. این نوع کاسه و قاشق‌ها باید برای لثه‌های کودک نرم و متناسب است. برای خرید این وسایل به داروخانه یا مغازه‌های مخصوص فروش وسایل کودکان مراجعه کنید.

-صندلی مخصوص غذا دادن به کودک به شما کمک می‌کند راحت‌تر به کودکتان غذا بدهید و فضای بیشتری برای حرکت داشته باشید. هنگام خرید توجه کنید انواعی را انتخاب کنید که ثابت بوده و احتمال افتادن کودک از روی آن بسیار کم باشد. برخی از انواع آن قابلیت تنظیم ارتفاع داشته و برخی قابل جمع شدن هستند.

 

دنیای اسباب بازی ها

دنیای اسباب بازی ها خیلی متنوع و پر از رنگ و هیجان است. یکی دیگر از اقلام مورد نیاز سیسمونی اسباب باز ی و عروسک است. بسته به جنسیت نوزادتان می توانید اسباب بازی و عروسکهای مد نظرتان را انتخاب کنید.در خرید اسباب بازی این نکات را فراموش نکنید.

-برای نوزادان عروسک‌های پولیشی نخرید. اگر برای نوزادتان هدیه آوردند آن‌ها را در دو سه ماه اول در اتاق نوزاد نگه ندارید. پرزهای این عروسک‌هامی‌تواند باعث حساسیت و حتی آسم شود. عروسک‌های پارچه‌ای بدون رنگ شیمیایی که جغجغه‌دارند برای نوزاد و شیرخوار زیر ۳ ماه خیلی جذاب است زیرا دو حس لامسه و شنوایی او را تحریک می‌کند.

-از اول زیاد اسباب‌بازی نخرید. بگذارید با بزرگ شدن او کم‌کم اسباب‌بازی‌های مناسب هر سنی به کمدش اضافه شوند. بچه‌ها از ابتدا چیزهای جدید را تشخیص می‌دهند و بیشتر به آن‌ها توجه می‌کنند.

– اسباب‌بازی با کنتراست‌های بالا: اسبا‌ب‌بازی‌هایی که تضاد رنگی قابل‌توجهی دارند بینایی فرزندتان را تحریک می‌کنند و همچنین باعث تکامل مهارت‌های حرکتی کودک می‌شوند زیرا کودک با دیدن این رنگ‌های متضاد ترغیب می‌شود که به آن‌ها لگد بزند یا دستش را به آن‌ها برساند. پس بهتر است اسباب‌بازی‌هایی را که در آن‌ها ترکیب رنگ‌های سیاه و سفید به‌کار رفته انتخاب کنید یا عکس‌هایی از طرح‌های ساده که به ترتیب سیاه‌ و ‌سفید نقاشی شده‌اند را بالای تخت او بیاویزید.

– آویز‌ها: توصیه می‌شود‌ آویزهایی را بالای سر نوزاد وصل کنید تا برای گرفتن آن‌ها تحریک شود و تلاش کند گردنش را بالا بیاورد. این تمرین به هماهنگی حرکات چشم و دست‌ او کمک می‌کند. آویزها باید آینه نشکن، عروسک‌های فشاری و انواع اشیای نشکن و بی‌خطر باشند.

-کتاب‌های پارچه‌ای و پلاستیکی: قصه گفتن را از همان نوزادی برای فرزندتان شروع کنید. کتابهای پارچه ای و پلاستیکی بهترین انتخاب است. کتابهای پلاستیکی مخصوص وان حمام هم هست که می توانید در حمام فرزندتان را سرگرم کنید.

-اسباب‌بازی‌های حرکتی: اسباب‌بازی‌هایی محرک و صدادار برای ۶ تا ۹ ماهه‌ها خیلی کارساز است زیرا هماهنگی حرکات چشم و اندام‌های او را تقویت می‌کنند و باعث می‌شوند بچه از اندام‌های حرکتی‌اش استفاده کند.

– اسباب‌بازی‌های ساختنی: انواع خانه‌سازی، حلقه‌ها و گوی‌هایی که باید به‌نوعی روی هم یا کنار هم چیده شوند برای بچه‌ها مناسب هستند. این اسباب‌بازی‌های ساده مفاهیم حجم و رنگ و تناسب‌های فضایی را به فرزندتان آموزش می‌دهند.

– اسباب‌بازی‌های آوازه‌خوان: شیرخواران ۹ تا ۱۲ ماه عاشق موسیقی و شعر هستند و تا تولد یک سالگی‌شان با شنیدن آهنگ‌های مورد علاقه‌شان بدن‌شان را حرکت می‌دهند. برایشان عروسک یا اسباب بازی‌های موزیکال، شعرهای کودکانه یا طبل و ارف و سازدهنی‌ بخرید.

 

کالسکه

شاید در روزهای اول کالسکه خیلی به کارتان نیاید اما بعد از چهار پنج ماه کالسکه خیلی در رفت وآمد به شما کمک می کند. کالسکه‌ها انواع گوناگونی دارند اما باز هم جدای مدل و زیبایی، ایمنی است که حرف اول را می‌زند.در خرید کالسکه به این نکات توجه کنید:

– نشیمن‌گاه کالسکه باید ثابت، به اندازه کافی سفت و مقاوم بوده و ترجیحا قد کالسکه کمی بلند باشد. موقع خرید به وزن کودک، کیفیت پارچه، سیستم توقف و حرکت دقت کنید. کالسکه پلاستیکی با پارچه نامرغوب نخرید. در ضمن کالسکه‌هایی که امکان برگرداندن روی کودک به سمت والدین دارند، ارجح‌‌ بوده و حس امنیت بیشتری به کودک انتقال می‌دهند.

– کالسکه باید راحت و قابل حمل و سبک باشد تا بتوانید به راحتی جابه‌جایش کنید. باز و بسته کردن کالسکه، آن هم با یک کودک کوچک کار سختی است. پس بهتر است به دنبال کالسکه‌ای باشید که به راحتی باز و بسته شود.

– بهتر است کالسکه‌ای که می‌خرید قابل تبدیل باشد یعنی بتوانید پشتی‌اش را از حالت نشسته به خوابیده تغییر دهید تا اگر طی پیاده‌روی کودک‌تان به خواب رفت، گردن درد نگیرد.

– کمربند کالسکه خیلی مهم است پس باید به دقت آن را بررسی کنید. یک کالسکه خوب باید کمربند محکم و اصولی داشته باشد تا کودک پر جنب و جوش شما را نگه دارد.

– ترمز کالسکه را پیش از خرید چک کنید تا مطمئن شوید به درستی عمل می‌کند و چرخ‌ها قفل می‌شوند. بهتر است چرخ‌های جلو، گردان باشند تا حرکت دادن و کنترل کالسکه راحت باشد.

–  اطمینان حاصل کنید که کف کالسکه به اندازه کافی پهن است تا از چپه‌شدن آن جلوگیری کند.

– به ارتفاع مناسب دسته‌های کالسکه نیز توجه کنید. دسته‌ها باید ارتفاع قابل تنظیم داشته باشند تا هنگام استفاده دچار درد گردن و شانه‌ها نشوید.

– اگر کالسکه شما سایبان داشته باشد، بهتر است چرا که این سایبان کودک‌تان را در برابر نور خورشید، باد و باران محافظت می‌کند.

 

صندلی اتومبیل

اگر ماشین دارید خرید صندلی اتومبیل در رفت و آمدها خیلی به شما کمک می کند. در هنگام خرید صندلی اتومبیل به این نکات دقت کنید:

-صندلی ماشین باید حتما علامت استاندارد داشته باشد. در نمونه‌های خارجی علامت E نشانه تست شدن صندلی است.

-برخی از انواع صندلی اتومبیل دو منظوره است و به عنوان کریر هم می‌توان از آنها استفاده کرد، گر چه قیمت این نوع صندلی‌ها بالاتر است اما به صرفه‌تر هستند.

 

سبد حمل نوزاد

این وسیله به ویژه برای مادر و پدرهایی که از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده می‌کنند مناسب است. هنگام خرید به این موضوع توجه داشته باشید که استفاده از سبد حمل تا چه حد برای شما و نوزادتان راحت است. ترجیحا انواع سنگین را انتخاب نکنید اما به ایمنی توجه زیادی داشته باشید. سبد حمل باید دارای کمربند ایمنی باشد.دسته یا بند بلند کردن‌ آن ثابت و محکم باشد. انواع پارچه‌ای توصیه نمی‌شود چون احتمال پاره شدن و افتادن کودک وجود دارد. انواع محکم‌تر را نیز باید هر بار قبل از گذاشتن نوزاد درون آن بررسی کنید تا لق یا شل نباشد. پارچه درون سبد نیز بهتر است با کیفیت بوده و قابل شستشو در ماشین لباس‌شویی باشد.

 

آغوشی

آغوشی یک وسیله کم جا و با کارایی بالاست که جزو وسایل محبوب مادرها و پدرها محسوب می‌شود. آغوشی به شما کمک می‌کند همین‌طور که نوزادتان را در بغل دارید، به کارهایتان برسید. نوزادان در آغوشی امن‌تر و راحت‌تر هستند.

 

 لباسشویی کودک

بهتر است لباس نوزادان را جدا بشویید. لباسهای پدر و مادر و یا بچه‌های دیگر به دلیل داشتن آلودگیهای خاص خودشان از قبیل گرد و غبار بیرون از منزل، آلودگیهای محل کار پدر و مادر، مواد آرایشی و بهداشتی پدر و مادر و آلودگی‌های محل بازی و مدرسه بچه‌های بزرگتر… بهتر است جدا از لباسهای نوزاد شسته شود. به دلیل اینکه سیستم دفاعی بدن نوزادان و کودکان تکمیل نشده است، کوچکترین و ضعیفترین میکروبها می‌توانند ایجاد بیماری و حتی حساسیتهای پوستی کند پس بهتر است برای او یک ماشین لباسشویی کوچک تهیه کنید. این ماشینها به دلیل داشتن محور عمودی چرخش پروانه و شستشوی دوطرفه پس از چرخش چند ثانیه ایی، جهت چرخش را عوض می‌کند و مثل شستشوی دستی تمیزترین حالت شستشوی لباس را دارند.

در راهنمای خرید سیسمونی به چه نکاتی دقت داشته باشیم؟

قبل از آن که وسایل ضروری و غیر ضروری را در راهنمای خرید سیسمونی به شما معرفی کنیم، بهتر است نکات مهمی را قبل از خرید و انتخاب وسایل بدانید. این نکات به شما کمک می‌کند تا بتوانید تمامی وسایل مورد نظرتان را تهیه کنید و از خریدهای اضافی جلوگیری کنید.

یک لیست تهیه کنید

در قدم اول در راهنمای خرید سیسمونی بهتر است یک دفترچه برای خود تهیه کنید و تمامی موارد ضروری و غیر ضروری که در این بخش به شما معرفی می‌شود را در آن بنویسید. خرید سیسمونی تنها به چند وسیله بزرگ مانند لباس و تخت خواب محدود نمی‌شود که فکر کنید هیچ وسیله‌ای را فراموش نمی‌کنید.

در لیست سیسمونی شما وسایل مختلفی جای می‌گیرد که مطمئن باشید مشغولیت‌های روزمره آن را از خاطرتان را پاک می‌کند. بهتر است قبل از توجه به هر مساله دیگری در راهنمای خرید سیسمونی یک لیست از وسایل مورد نیازتان تهیه کنید تا مطمئن شوید هر وسیله مورد نیازتان را خواهید خرید.

هزینه‌های خود را مدیریت کنید

نکته مهم دیگر در راهنمای خرید سیسمونی مدیریت کردن هزینه‌هایتان است. برای این کار بهتر است بعد از آن که لیست قسمت قبل را تهیه کردید، برای هر کدام از وسایل هزینه میانگینی که قصد پرداخت دارید را بنویسید. ممکن است بخواهید یکی از وسایل را درجه یک و با قیمت بالا بخرید، اما وسیله دیگر برایتان چندان مهم نبوده و ارزان‌تر بخرید.

از فروشگاه‌های اینترنتی بازدید کنید

نکته دیگر در راهنمای خرید سیسمونی یا هر وسیله دیگر آن است که می‌توانید از مدل‌های مختلف در فروشگاه‌های اینترنتی استفاده کنید. شما به صورت حضوری نهایتاً می‌توانید به چند فروشگاه آن هم تنها در شهر خود مراجعه کنید. این مساله تنوع انتخاب را از شما می‌گیرد و ممکن است شما را مجبور به خرید وسیله‌ای کند که خیلی آن را دوست ندارید.

بعد از تعیین جنسیت اقدام به خرید کنید

نکته مهم دیگر در جامع‌ترین راهنمای خرید سیسمونی توجه به جنسیت نوزاد است. خانم‌ها و آقایان زیادی درست بعد از اطلاع از داشتن کودک در راه با شوق و ذوق خرید سیسمونی را برای نوزاد خود شروع می‌کنند. شاید بگویید خرید را با وسایلی شروع می‌کنیم که جنسیت چندان تأثیری روی آن‌ها نگذارد، اما مطمئن باشید بعد از خرید وسایل بزرگ در رنگ‌ها و طرح‌های مختلف دوست دارید تمام وسایلتان را با هم ست کنید.

همین مساله باعث می‌شود مجبور شوید تعدادی از وسایل مختلف را مجدداً بخرید. وسایل مختلفی مانند سرویس خواب و لباس ارتباط مستقیمی با پسر یا دختر بودن نوزاد دارد. انتخاب طرح‌ها، رنگ‌ها و مدل‌های سرویس خواب برای دختران و پسران کاملاً متفاوت است، پس برای خرید آن‌ها عجله نکنید. وسایل بازی، کالسکه نوزاد از جمله سرویس کالسکه بی بی ماک ، کالسکه زویی و غیره را نیز با توجه به نکته ذکر شده در راهنمای خرید سیسمونی بهتر است بعد از تعیین جنسیت انجام دهید.

کودکتان در چه فصلی به دنیا می‌آید؟

نکته مهم دیگر در راهنمای خرید سیسمونی که بهتر است قبل از خرید وسایل به آن توجه کنید، فصل به دنیا آمدن فرزند دلبندتان است. وسایل مختلف از جمله لباس‌های نوزادتان با توجه به فصل و آب و هوا کاملاً دچار تغییر می‌شوند. لباس‌های گرم زمستانه و یا لباس‌های خنک و نازک تابستانه با توجه به زمان به دنیا آمدن فرزندتان انتخاب‌هایی متفاوت خواهد بود.

جابجایی در پیش دارید؟

شاید آن قدر برای خرید سیسمونی کودکتان ذوق زده و خوشحال هستید که اصلاً به این نکته توجه نمی‌کنید که چند ماه بعد باید خانه اجاره‌ای خود را عوض کنید! افراد بسیاری بر این باورند که جابجایی‌های هر ساله برای تعویض خانه به اندازه‌ای سخت است که خرید وسایل اضافی و سنگین می‌تواند یک کار اشتباه باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *